Procedury i narzędzia pracy

Pracownicy salonu Magik dokładają wszelkich starań o bezpieczeństwo SWOJE,  klientek,  kursantek i modelek podczas pracy w salonie Magik.

Zachowane są zatem następujące procedury podczas sterylizacji i dezynfekcji:

Dezynfekcja krok po kroku

Zachowanie zasad bezpieczeństwa i najwyższego poziomu higieny w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji dłoni i stóp, to nieodłącznym element pracy każdego specjalisty. Na bezpieczeństwo zarówno specjalistów, jak i pacjentów składa się wiele czynników. Prawidłowo przeprowadzony proces dezynfekcji i sterylizacji jest jednym z najważniejszych.

Czym różni się dezynfekcja od sterylizacji?

Proces dezynfekcji to postępowanie mające na celu maksymalne zmniejszenie liczby drobnoustrojów w materiale/ narzędziu, które jest poddawane dezynfekcji. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Natomiast w procesie sterylizacji, w odróżnieniu od dezynfekcji, są likwidowane wszystkie m.in. formy przetrwalnikowe drobnoustrojów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i utrzymać najwyższy poziom higieny w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stopy, należy zawsze najpierw dezynfekować, a potem sterylizować narzędzia.

Dezynfekcja krok po kroku

Do procesu dezynfekcji najlepiej użyć myjkę ultradźwiękową, której skuteczność i zasada działania opiera się na zjawisku kawitacji. Regularnie wytwarzane, silne fale umożliwiają dokładne wyczyszczenie narzędzi, nawet w trudno dostępnych miejscach, niemożliwych do wyczyszczenia przy użyciu spray’u czy gąbki.

KROK 1: BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Pierwszym etapem jest bezpieczeństwo specjalisty. Dlatego przed rozpoczęciem procesu dezynfekcji, należy założyć rękawiczki ochronne i zachować szczególną ostrożność.

KROK 2: PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI

Zużyte narzędzia jednorazowe jak kapturki ścierne, skalpele czy dłuta należy wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne. Aby zachować pełne bezpieczeństwo, do usunięcia z uchwytu skalpeli czy dłutek warto wykorzystać pojemnik do zdejmowania dłutek i skalpeli.

Specjalnie wyprofilowany pojemnik zdejmuje jednorazową końcówkę oraz zamyka ją w swoim wnętrzu, przez co nie ma ona już styku z dłonią specjalisty, chroniąc ją przed ewentualnym skaleczeniem.

Narzędzia wielorazowe jak np. frezy należy oczyścić z większych zabrudzeń za pomocą specjalnych szczoteczek do frezów.

WARTO PAMIĘTAĆ! Do czyszczenia frezów diamentowych, należy użyć dedykowanej szczoteczki. Unikatowa konstrukcja szczotki do czyszczenia frezów diamentowych daje pewność, że czyszczone narzędzie nie zostanie uszkodzone podczas pracy. Opiłki diamentowe znajdujące się na frezach nie są poruszane podczas czyszczenia i nie dochodzi do ich uszkodzenia.

KROK 3: DEZYNFEKCJA W MYJCE ULTRADŹWIĘKOWEJ

Oczyszczone narzędzia wkładamy do myjki ultradźwiękowej z płynem do dezynfekcji o właściwym stężeniu. Proporcje płynu do dezynfekcji przygotowujemy według zaleceń producenta.

KROK 4: PŁUKANIE I OSUSZANIE

Po zakończeniu cyklu myjki ultradźwiękowej narzędzia dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Przy tej czynności dobrze jest zamknąć odpływ zlewu, ponieważ małe frezy mogą wypaść z koszyka myjki.

Po opłukaniu, narzędzia trzeba dokładnie wysuszyć. Najlepiej jest rozłożyć je na specjalnym stojaku tak, aby same całkowicie wyschły. Jeżeli na narzędziach zostaną pozostałości wody, należy je osuszyć papierowym ręcznikiem lub, jeśli jest taka możliwość, sprężonym powietrzem.

Źródło: https://kerpro.pl/blog/dezynfekcja-krok-po-kroku/

Sterylizacja krok po kroku

Proces sterylizacji to nieodłączny element funkcjonowania każdego gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Na czym polega sterylizacja? Dlaczego jest taka ważna? Czym różni się od dezynfekcji? I jak wykonywać ją krok po kroku? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Sterylizacja bez dezynfekcji?

Jak zapewne wiesz, proces dezynfekcji ma na celu maksymalne zmniejszenie liczby drobnoustrojów. Jednak dezynfekcja nie niszczy przetrwalnikowych form mikroorganizmów, więc tym samym sama dezynfekcja nie zapewnia bezpieczeństwa w gabinecie. Dopiero w połączeniu z prawidłowo przeprowadzonym procesem sterylizacji, możemy mieć pewność co do zachowania najwyższego poziomu higieny.

PAMIĘTAJ! Proces dezynfekcji, poprzedzający sterylizację, jest niezwykle istotny i nie można go pominąć. Poprawnie przeprowadzony najpierw proces dezynfekcji, następnie proces sterylizacji to gwarancja bezpieczeństwa i higieny zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pacjentów.

Sterylizacja krok po kroku

Proces sterylizacji musi być przeprowadzony w autoklawie parowym. Wyróżniamy różne klasy autoklawów: klasa N, S i B. Najniższe klasy: N i S charakteryzują się tym, że wytwarzana jest tylko próżnia wstępna i końcowa. W klasie B wytwarzana jest tzw. próżnia frakcyjna, która działa przez cały proces sterylizacji. W ofercie sklepu podologicznego Kerpro dostępne są tylko autoklawy klasy B, co gwarantuje najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa w gabinecie.

Krok 1: PAKOWANIE NARZĘDZI

Suche narzędzia, które wcześniej zostały poprawnie zdezynfekowane, należy zapakować w torebki lub rękawy do sterylizacji. Ta czynność pozwala zachować sterylność narzędzi aż do momentu otwarcia pakietu.

Jeśli używasz rękawów do sterylizacji, pamiętaj, że przed włożeniem pakietu do autoklawu, należy prawidłowo zgrzać drugą część rękawu.

Zapakowane narzędzie układamy na tackach autoklawu w taki sposób, aby para wodna miała swobodny dostęp do każdego z nich.

WARTO WIEDZIEĆ! Wbrew panującym opiniom, można układać pakiety jeden na drugim. Należy przestrzegać jednak podstawowej zasady: pakiety układamy jeden na drugim folią do foli lub papierem do papieru. Postępując w ten sposób, możemy wysterylizować więcej narzędzi, zaoszczędzając czas i pobieraną przez autoklaw energię.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz torebki do sterylizacji czy rękawy, zawsze zwracaj uwagę na umieszczony na zgrzewie pasek, który po skończonej sterylizacji zmienia swój kolor. Pamiętaj, że zmiana koloru nie jest równoznaczna z tym, że proces sterylizacji przebiegł poprawnie. Zmiana koloru jest po prostu informacją, że proces sterylizacji został przeprowadzony.

PAMIĘTAJ! Co 3-4 procesy sterylizacji narzędzia powinny być oliwione. Do tego celu należy użyć specjalnego olejku do konserwacji narzędzi, który nie pali się w temperaturze 134°, w procesie sterylizacji. Nie wolno używać innych olejów np. przemysłowych czy kuchennych – oleje te w wysokiej temperaturze ulegają spalaniu, co może skutkować również zepsuciem narzędzia. Narzędzia należy oliwić po procesie dezynfekcji, a przed procesem sterylizacji (przed etapem zapakowania narzędzi do torebek/ rękawów).

Krok 2: TESTY DO AUTOKLAWU

Pewność, że proces sterylizacji przebiegł prawidłowo uzyskasz dzięki testom do autoklawu.

Testy do autoklawu należy umieścić na górnej i dolnej półce autoklawu, po przekątnej względem siebie.

PAMIĘTAJ! Testy, przed włożeniem do autoklawu, należy umieścić w torebce (lub rękawie) do sterylizacji. Ważne, by jeden testy były umieszczone na górnej i drugi na dolnej półce autoklawu, po przekątnej. Przykładowo: na górnej półce autoklawu test umieszczamy z brzegu, a na dolnej w głębi.

Testy do autoklawu umożliwiają sprawdzenie, czy proces sterylizacji przebiegł prawidłowo. Jeśli tak – pasek testowy zmienia kolor.

Krok 3: UZUPEŁNIENIE ZESZYTU KONTROLI PROCESU STERYLIZACJI

Przed uruchomieniem autoklawu należy uzupełnić zeszyt kontroli procesu sterylizacji. Wpisujemy tam datę i godzinę, numer sterylizacji, liczbę poszczególnych narzędzi wkładanych do autoklawu oraz podpisujemy się jako osoba wykonująca sterylizację.

Wymagania Sanepidu odnośnie dokumentacji procesu sterylizacji mogą różnić się w zależności od województwa. Dlatego dla pewności, najlepiej dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują na terenie, gdzie prowadzony jest gabinet.

Krok 4: WYBÓR ODPOWIEDNIEGO PROGRAMU AUTOKLAWU

Najczęściej wybieranym programem do sterylizacji jest ten trwający najdłużej (oznaczony literą B – tak jak klasa autoklawu, z którego korzystamy). Jeśli chcesz poddać procesowi sterylizacji narzędzia gładkie, bez żadnych żłobień, możesz wybrać krótszy program. W praktyce jednak, aby zaoszczędzić czas i zużywaną przez autoklaw energię, warto sterylizować wszystkie rodzaje narzędzi jednocześnie, wybierając najdłuższy program sterylizacji.

Układając pakiety narzędzi w autoklawie, pamiętaj, by nie dotykały one ścian autoklawu oraz nie zasłaniały otworów.

PAMIĘTAJ! Do prawidłowej pracy autoklawu niezbędna jest woda destylowana.

Krok 5: ZAKOŃCZENIE STERYLIZACJI

Po zakończonym procesie sterylizacji narzędzia należy wyjąć z autoklawu, aby wystygły. Pamiętaj, że w tym momencie narzędzia i tacki są bardzo gorące. Dlatego do tej czynności używamy odpowiednich uchwytów.

Po ostygnięciu narzędzi, pakiety stemplujemy numerem sterylizacji zgodnym z numerem w zeszycie sterylizacji. Paski testowe z danego cyklu sterylizacji wpinamy/wklejamy do zeszytu kontroli procesu sterylizacji w miejsce do tego przeznaczone.

Żródło: https://kerpro.pl/blog/sterylizacja-krok-po-kroku1/

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Śmiało, napisz do nas! :)

Wysyłanie

© magik.pila.pl 2016

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?